חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תרגילים

תרגילי קיגל לחיזוק רצפת האגן עם כדור רוטט
לנשים בלבד
תרגיל 9003 כדור רוטט צמוד מעל כניסת הנרתיק
לפני שתתחילו
ראשית יש למצוא את השרירים הנכונים לתרגול. פעולה זו מתבצעת רק למטרות למידה וזיהוי השרירים, ואין לבצע אותה באופן קבוע. יש לעשות זאת על ידי עצירת מתן השתן תוך כדי הזרימה. אם הצלחתם, סימן שמצאתם את השרירים הנכונים.
רוקנו את השלפוחית
חשוב מאוד לשמור על השרירים הבאים משוחררים בעת ביצוע תרגילים לחיזוק שרירי רצפת אגן:
• שרירי הבטן
• שרירי העכוז החיצוניים
• שרירי הירך

בישיבה על כיסא ורכינה מעט קדימה.
לפעיל את הכדור הרוטט במצב חוזק אחד (החלש ביותר)
לפעיל את מכשיר ויברטק לזמן 60 שניות (רק לתרגיל זה.)
הפסקה של המכשיר דקה ולחזור לפעילות נוספת.
להצמיד את הכדור הרוטט לאזור הגן העליון מעל כניסת הנרתיק.
כהתחלה יש לכווץ את השריר חמש פעמים למשך 3 שניות רצופות ולשחרר למשך 3 שניות, ולחזור על התרגיל 3 פעמים ביום. בהמשך– לעלות את משך כיווץ השריר ל-5 שניות והשחרור למשך 5 שניות. יש להמשיך לתרגל מספר ימים עד לביצוע 10 כיווצים ו-10 הרפיות של השרירים.

לעבור לתרגיל 9004

נקודות למחשבה
• ביצוע נכון של התרגילים עשוי לשפר את דליפת השתן.
• תדירות גבוהה יותר של תרגילים וחזרות מרובות יותר אינן מזרזות את תהליך חיזוק השרירים. תרגול יתר יכול דווקא לגרום לעייפות השריר ולהגביר דליפת שתן. לבצע את התרגילים רק פעם אחד ביום.
• אם יש לכם כאבי בטן או גב בזמן ביצוע התרגילים, אתם כנראה לא עושים אותם נכון. נשימה עמוקה והרפיית הגוף בזמן ביצוע התרגילים יכולה לסייע. אל תכווצו את הבטן, העכוז או את שרירי בית החזה.
• יש אנשים המתקשים לבצע תרגילים אלה עצמאית. במקרה זה, מומלץ לפנות לפיזיותרפיסט/ית שעבר הכשרה המתאימה לאנשים הסובלים מבעיות בשלפוחית השתן.
מידע:
אחד הסימפטומים הבולטים של החלשות רצפת האגן הוא אובדן שליטה על שלפוחית השתן. ביצוע של תרגילי קיגל יכולים לעזור לשפר את הכוח וחוזק שרירי רצפת האגן ומניעת סיבוכים עתידיים.
לא מעט גברים ונשים, בעיקר אחרי לידה או בגיל מבוגר, סובלים מבריחת שתן או מתחושה של היחלשות השליטה על הסוגרים. הסיבה לכך היא ששרירי רצפת האגן, אשר מחזיקים את שלפוחית השתן, נוטים להיחלש מסיבות רבות כמו הריונות, ניתוחי בטן, עודף משקל ניתוחים לטיפול בסרטן הערמונית וכן בשל בעיות בקיבה או בשלפוחית השתן וגם סתם עם הגיל. אחת הדרכים הטובות ביותר לחיזוק שרירי רצפת האגן היא באמצעות ביצוע תרגילי קיגל.
ראשית נבין מהי רצפת האגן ומדוע היא נחלשת. האגן הוא אחד מאברי הגוף המשמעותיים ביותר, ועם זאת הוא אינו מקבל את היחס לו הוא ראוי. שרירי רצפת האגן עוטפים את כל האיברים שנמצאים בתחתית האגן וסובבים את פי הטבעת, השופכה ואברי המין. בדיוק כמו כל השרירים בגופנו הנחלשים עם הזמן וללא גירוי ואימון, כך גם שרירים אלו נחלשים עם הגיל, בעקבות לידות, תרופות מסוימות להגברת השתן, עצירות כרונית, שיעול כרוני, משקל יתר, משקל הרחם בזמן ההריון, הורמון רלקסין המופרש בגוף במהלך ההריון, לידה נרתיקית מאומצת, הזדקנות שמובילה לירידה ברמות האסטרוגן וניתוחים שונים שבוצע בהם חיתוך שרירי רצפת האגן, בעיות במערכת העיכול ניתוחים לטיפול בסרטן הערמונית ועוד.
שרירי רצפת האגן תומכים ברחם, בשלפוחית השתן ובמעיים. כאשר שרירים אלה חלשים, איברים אלו עלולים לצנוח לכיוון הנרתיק והשופכה. נוסף לתחושת חוסר נוחות שהדבר גורם, מצב זה מאופיין בבליטה ניכרת בנרתיק וכאבים חזקים. קיים גם אובדן שליטה על שלפוחית השתן. היחקרא עוד
תרגיל מספר 1727
שם התרגיל: שיחרור כללי לשרירי החזה (סטטי)
שרירים מופעלים: שרירי חזה וחגורת כתפיים ושרירי הליבה.
אופן ביצוע התרגיל: מומלץ להניח על משטח הויברטק מזרן או כרית. שבו עם הגב לויברטק הישענו לאחור והניחו גב עליון וראש על המשטח כשהאגן מורם לגובה החזה. הפעילו את הויברטק, פתחו ידיים לצדדים ותנו להם להרפות. תנשמו נשימות רגועות וארוכות והישארו במנח זה עד סיום הפעולה.
קרא עוד
מספר תרגיל 1719
שם התרגיל: מנח פולאובר סטטי גב עליון על משטח
שיחרור שכמות זרועות
אופן ביצוע התרגיל: הניחו מזרן יוגה או כרית על משטח הויברטק, שבו על הריצפה עם הגב למשטח הויברטק הישענו לאחור, הרימו אגן והניחו את הגב העליון על המשטח, אחזו בעמוד הויברטק והפעילו את הויברטק. הישארו עם אגן בגובה המשטח וזרועות לאחור עד סיום הפעולה. שימו לב לשמור על נשימות ארוכות וקבועות. אם יש צורך ניתן להניח שרפרף מתחת לאגן ולהישען עליו
קרא עוד
מספר תרגיל 1718
שם התרגיל: ישיבה שלמה לרוחב כיפוף קידמי
שיחרור גב תחתון
אופן ביצוע התרגיל: הניחו מזרן יוגה או כרית על משטח הויברטק, שבו על המשטח לרוחב עם רגליים ישרות לפנים. הפעילו את הויברטק והישענו קדימה עם ראש לברכיים, הישארו במנח זה עד סיום הפעולה. חשוב לשמור על נשימות ארוכות וקבועות לאורך כל הפעולה.
קרא עוד
מספר תרגיל 1717
שם התרגיל: כלב מביט מטה - שיחרור גב זרועות ושכמות (דינמי)
אופן ביצוע התרגיל: עמדו מול משטח הויברטק, התכופפו קדימה והניחו את כפות הידיים על המשטח ברוחב הכתפיים כף שהזרתות פונות החוצה. הפעילו את הויברטק, ישרו רגליים כמה שאפשר מבלי לנעול את הברכיים. בתנועה עדינה הכניסו ראש בין הזרועות ודחפו חזה לכיוון הירכיים, כשהגעתם לסוף טווח התנועה שלכם הרימו חזרה חזה לכיוון המשטח. קצב התנועה צריך להיות בין 4 ל-5 שניות לכל כיוון. המשיכו בתנועה זו עד סיום הפעולה.
קרא עוד
מספר תרגיל 1716
שם התרגיל: פתיחת חזה בישיבה על הריצפה
שיחרור שכמות וגב עליון (סטטי)
אופן ביצוע התרגיל: הניחו על משטח הויברטק מזרן יוגה מקופל או כרית כך שהקצה מעבר למשטח לכיוון הריצפה, לזה הוסיפו קוביית יוגה או כרית נוספת, אפשר אפילו עוד מזרן יוגה מגולגל ועליו להניח את הראש.
נתחיל בלשבת עם הגב למשטח הויברטק, הישענו לאחור והניחו ראש על הקובייה או הכרית ופתחו זרועות לצדדים, הפעילו את הויברטק והישארו במנח זה עד סיום הפעולה. שימו לב לנשום עמוק ולהרגיש נוח במנח זה, אם לא נוח לכם נסו למקם את הכריות במיקום שנעים לכם.
קרא עוד
מספר תרגיל: 1562
שם התרגיל: חיזוק בטן עם טבעת פילאטיס (סטטי)
אופן ביצוע התרגיל: יש לשבת על משטח הויברטק עם הגב למרכז הבקרה. הניחו את טבעת הפילאטיס בין הברכיים, הישענו לאחור והרימו ברכיים. הפעילו את הויברטק. הישארו במצב זה עד סיום הפעולה. שימו לב לשמור על חזה פתוח ומורם, רגליים באוויר והטבעת מוחזקת בחוזקה בין הברכיים. לנשום נשימות עמוקות וארוכות, יש אפשרות להניח מזרן יוגה או כרית על משטח הויברטק אם יש צורך בכך.
קרא עוד
מספר תרגיל 1529
שם התרגיל: פלנק דולפין עולה יורד
שרירים פועלים: שרירי הליבה וחגורת הכתפיים
אופן ביצוע התרגיל: יש להניח את רגליים על משטח הויברטק ברוחב האגן, הפעילו את הויברטק והתרוממו למנח פלנק על האמות. קחו נשימה עמוקה ובנשיפה הרימו אגן מעלה כך שהראש נכנס בין הידיים והשכמות מתרחקות זו מזו. בשאיפה רדו חזרה לפלנק וכך שוב עד סיום הפעולה. שימו לב שהבטן אסופה, השכמות והכתפיים רחוקות מהאוזניים והבטן חזקה לאורך כל התרגיל. התנועה תתחיל משרירי הבטן אבל הדחיפה לאחור תבוא מהכתפיים לכן ממש חשוב לדאוג שהראש נכנס בין הזרועות.
קרא עוד
מספר תרגיל 1528
שם התרגיל: פלנק ניתוק יד ורגל עם החלפות (דינמי) רגליים על משטח
שרירים פועלים: שרירי בטן גב וחגורת כתפיים
אופן ביצוע התרגיל: הניחו את אצבעות הרגליים על המשטח עם הגב למשטח הויברטק, הניחו את שתי הידיים על הריצפה (אפשר להניח מזרן יוגה) ברוחב הכתפיים והפעילו את הויברטק. עוברים למנח של פלנק (כמו שכיבת סמיכה אך ללא תנועה) נתקו את רגל ימין מעט למעלה ואת יד שמאל נתקו ישר קדימה, בשאיפה מחליפים צד, רגל שמאל עולה ויד ימין עולה. המשיכו בתנועתיות זו עד סיום הפעולה. שימו לב לשמור את הכתפיים מעל הידיים במהלך התרגיל, לשמור אגן בגובה הכתפיים כך שלא יהיה עומס על הגב ולנשום עמוק לאורך כל התרגיל. שמרו את הראש כשהמבט לריצפה ולא קדימה.
קרא עוד
ספר תרגיל 1517
שם התרגיל: פלנק צידי על היד (סטטי)
שרירים פועלים: שרירי הליבה, שרירי חגורת כתפיים
אופן ביצוע התרגיל: הניחו את הרגליים על המשטח כשעקב רודף אגודל. שכבו על הצד והניחו את היד שלכם על הריצפה ממש מתחת לכתף (אפשר מזרן או כרית מתחת ליד) הפעילו את הויברטק, והרימו אגן כך שהגוף יהיה בקו ישר. הישארו במנח זה עד סיום הפעולה.
חשוב לשים לב שהעבודה מתחילה מהצלעות ולא מהכתף. אם שוקעים לכתף זה לא עובד על הליבה, אם דוחפים צלעות כלפיי מעלה שרירי הליבה נכנסים לעבודה חזקה.
שמרו לאורך כל התרגיל על נשימה סדירה, בטן אסופה. בסיום הפעולה חזרו על התרגיל גם לצד השני.
קרא עוד
מספר תרגיל: 1561
שם התרגיל: בטן (דינמי) עם טבעת פילאטיס
אופן ביצוע התרגיל: יש לשבת על משטח הויברטק כשאתם עם הצד למרכז הבקרה. איחזו בידית הויברטק והניחו את טבעת הפילאטיס בין הברכיים, הישענו לאחור, הרימו ברכיים והפעילו את הויברטק. שימו לב לשמור על חזה פתוח ומורם, רגליים באוויר והטבעת מוחזקת בחוזקה בין הברכיים. התחילו בתנועה של יישור רגלים לפנים וכיפוף חזרה כשקצב העבודה הוא כ-3 שניות לכל כיוון. המשיכו תנועה זו עד סיום הפעולה. יש אפשרות להניח מזרן יוגה או כרית על משטח הויברטק אם יש צורך בכך.
קרא עוד
מספר תרגיל: 1560
שם התרגיל: בטן (סטטי) עם טבעת פילאטיס
אופן ביצוע התרגיל: יש לשבת על משטח הויברטק כשאתם עם הצד למרכז הבקרה. איחזו בידית הויברטק והניחו את טבעת הפילאטיס בין הברכיים, הישענו לאחור, הרימו ברכיים והפעילו את הויברטק. שימו לב לשמור על חזה פתוח ומורם, רגליים באוויר והטבעת מוחזקת בחוזקה בין הברכיים, לנשום נשימות עמוקות וארוכות, כך עד סיום הפעולה. יש אפשרות להניח מזרן יוגה או כרית על משטח הויברטק אם יש צורך בכך.
קרא עוד
מספר תרגיל 1326
שם התרגיל: פלנק עולה יורד צידי (דינמי)
שרירים פועלים: חגורת כתפיים, שרירי רחב גבי ושרירי הליבה.

אופן ביצוע התרגיל: הניחו מזרן/כרית על משטח הויברטק. הניחו את האמה על המשטח כך שכף היד נוגעת בקצה החיצוני של המשטח, בשלב זה אתם מיישרים רגליים (אפשר גם בברכיים כפופות) ומרימים את האגן מעט מהריצפה. הפעילו את הויברטק והתחילו בתנועה של הרמת האגן והורדת האגן לכיוון הריצפה. אפשר את היד הנגדית להרים לכיוון התקרה או להניח גם על המשטח ליציבה טובה יותר. חשוב לעבוד מהצלעות כלומר לא לדחוף מהכתף אלא מהצד, כך שכל העבודה מגיעה משרירי הרחב גבי ולא מחגורת הכתפיים. שימו לב שבהרמת אגן נושפים ובהורדת אגן שואפים. קצב העבודה הוא בין-2 ל-3 שניות לכל כיוון. בסיום הפעולה יש לחזור על התרגיל גם לצד השני.

קרא עוד
מספר תרגיל 1325
שם תרגילי: הרחקה וקרוב שכמות (דינמי)

שרירים פועלים: שרירי הטרפזים ושרירי הליבה

אופן ביצוע התרגיל: הניחו מזרן או כרית על משטח הויברטק, עמדו על הברכיים מול הויברטק והניחו ידיים על המשטח ברוחב הכתפיים. חשוב לשמור ברכיים מתחת לאגן וידיים מתחת לכתפיים. הפעילו את הויברטק והתחילו את התרגיל של הרחקת שכמות, לדחוף את המשטח מהשכמה כך שאתם מקמרים את הגב העליון, בסוף התנועה עם שאיפת האוויר פנימה התחילו לקרב שכמות כך שהתחושה היא של גב עליון קעור וחזה מעט פתוח. המשיכו את התנועה הזו בקצב של בין 2 ל-3 שניות לכל כיוון עד סיום הפעולה. שימו לב שרוב משקל הגוף עובר קדימה לידיים.
קרא עוד
מספר תרגיל 1324
שם תרגיל: הרחקה וקירוב שכמות ידיים על משטח (דינמי)
שרירם פועלים: שרירי הרחב גבי, שרירי הטרפז ושרירי הליבה.
אופן ביצוע התרגיל: יש לשבת על הריצפה עם הגב לויברטק. מומלץ להניח כרית או מזרן יוגה על המשטח. הניחו ידיים בצידי המשטח כך שאצבעות הידיים פונות כלפי חוץ, הפעילו את הויברטק והרימו אגן גבוה ככל האפשר, פיתחו את החזה כך שהשכמות מתקרבות אחת לשנייה ואז בקצב של כ-2 שניות התחילו להרחיק שכמות כלומר לקמר את הגב העליון, בסיום חוזרים ופותחים חזה. ממשיכים עד סיום הפעולה. חשוב כל הזמן לשמור על נשימה אחידה וארוכה.
קרא עוד
מספר תרגיל 1302
שם התרגיל: דיפ רגליים ישרות (סטטי)
שרירים עובדים: שרירי רחב גבי, חגורת כתפיים ויד אחורית.
אופן ביצוע התרגיל: יש לשבת על הריצפה עם הגב לויברטק כשהרגליים ישרות לפנים. הניחו ידיים על קצה משטח הויברטק ניתן להניח מזרן על המשטח, הפעילו את הויברטק, הרימו אגן כשהידיים מתיישרות והרגליים ישרות לפנים. כפפו מרפקים לפי רמת היכולת שלכם אבל לא יותר מ-90 מעלות כך שהאגן יורד לכיוון הריצפה. חשוב לשמור כתפיים פתוחות כלומר, לא לשקוע לתוך הכתפיים ולפתוח את החזה. הישארו במנח זה עד סיום הפעולה. שימו לב לנשום נשימות ארוכות וקבועות.
קרא עוד
מספר תרגיל 1280
שם התרגיל: לחיצת חזה עם טבעת פילאטיס בעמידה הפוכה – דינמי
אופן ביצוע התרגיל: עמדו על משטח הויברטק עם הגב למרכז הבקרה. רגליים מעט יותר מרוחב האגן על המשטח וכפפו ברכיים. אחזו בטבעת הפילאטיס מול החזה כך שהמרפקים פונים החוצה. הפעילו את הויברטק והתחילו ללחוץ על טבעת הפילאטיס למשך כ-3 שניות ושחררו, ושוב 3 שניות לחיצה ושחררו. המשיכו כך עד סיום הפעולה.
שימו לב שאתם עומדים בסקווט ללא עומס על הברכיים, כלומר, גו מוטה מעט קדימה, ישבן הולך אחורה כך שכשמביטים לרגליים רואים את אצבעות כף רגל.
קרא עוד
מספר תרגיל 1279
שם התרגיל: לחיצת חזה עם טבעת פילאטיס על הגב - דינמי
אופן ביצוע התרגיל: הניחו שרפרף מול הויברטק ושבו עליו עם הגב למרכז הבקרה. (אם צריך יש להניח מזרן או כרית על המשטח) שכבו לאחור כך שהגב העליון והראש מונחים על המשטח.
איחזו בטבעת מעל החזה כך שהמרפקים פונים החוצה. הפעילו את הויברטק והתחילו ללחוץ על טבעת הפילאטיס לחיצות קטנות ורציפות. המשיכו בתנועה זו עד סיום הפעולה.
חשוב לשים לב שהרגליים יציבות על הריצפה בטן מעט אסופה והנשימות ארוכות וקבועות.
קרא עוד
עבור לתוכן העמוד