חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חזרה לפעילות גופנית לאחר לידה קיסרית

חושבת על חזרה לפעילות גופנית?

החלמה מלידה בניתוח קיסרי קשה יותר מהחלמה מלידה רגילה. לאחר הניתוח, הגוף שלך זקוק למנוחה יותר מלידה רגילה, הרחם חלש ורגיש יותר, לכן ההמלצה היא להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך 8 שבועות מהלידה. עוד לפני כן, בימים הראשונים שלאחר הלידה, כדי לאפשר לעצמך לחזור לתפקוד יומיומי, עליך לנצל כל הזדמנות למנוחה (למשל, כאשר התינוק ישן). ההמלצה האישית שלנו היא אפילו להמעיט או לדחות את הביקורים, כדי שלא תתעייפי ותוכלי להשקיע את זמנך להחלים ולהתאושש מהניתוח.

פעילות גופנית לאחר ניתוח קיסרי היא מומלצת, אך חייבת להיעשות באופן הדרגתי ומותאם. כבר מיד לאחר הלידה (לאחר האשפוז וההתאוששות) מומלץ להתחיל כמה שיותר מהר בהליכה (מספיק מהתינוקיה עד החדר). לפי הסטטיסטיקה, ככל שהיולדת תתחיל לנוע וללכת לאחר לידה קיסרית, כך גם ההחלמה תהיה מהירה יותר. ברור לנו שמדובר במשימה שמרגישה כבלתי אפשרית, אך החשיבות והתרומה שלה עצומה וחשוב לזכור זאת.

מיד לאחר הלידה הקיסרית, בשל רגישותו של הרחם, יש להימנע מהרמת משאות כבדים (מעל 7-10 קילו) עד 6 שבועות מהלידה. לאחר 6 שבועות - כחודש וחצי לאחר הלידה ניתן להתחיל לעסוק בפעילות גופנית מתונה (כמו הליכה).

מה ניתן לעשות עד אז?

ישנה חשיבות מיוחדת לבצע תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן, וההמלצה היא להתחיל מהרגע שאתן מסוגלות לבצע תרגילים לחיזוק רצפת האגן, כל אישה והזמן שלה. לרוב היכולת לבצע זאת חוזרת לאחר בין שבועיים לחודש אחרי הלידה. בחיזוק רצפת האגן לא מספיק לבצע רק את הפעולה של סגירת הסוגרים אלא יש לעשות זאת בשילוב נשיפה (הוצאת אויר ביחד עם הכנסת הבטן) וסגירת הסוגרים פנימה. הכנסת הבטן ללא עבודה נכונה על הכנסת וסגירת הסוגרים עלולה לגרום נזק ולפגוע ברצפת האגן. מומלץ מאוד ללכת לפיזיותרפיסטית רצפת אגן או למדריכ/ת כושר מוסמכ/ת המתמחה בנשים לאחר לידה כדי ללמוד כיצד לעשות זאת נכון.

כאשר אנו מבצעות את התרגיל נכון עם נשימה עמוקה והכנסת הסוגרים פנימה, אנו מחזקות גם את "חגורת הבטן שלנו"- השריר "הרחב בטני" וגם את רצפת האגן, שנחלשה מאוד כתוצאה מהעומס של ההריון. הכנסת הרחב בטני פנימה חשובה מאוד לאחר ניתוח קיסרי. את תרגילי רצפת האגן והכנסת הבטן אפשר לעשות בכל תנוחה בבית, ישיבה או שכיבה על הגב/הצד.

לאחר חודשיים של תרגול וחיזוק רצפת האגן והליכה מתונה (6 שבועות לאחר הלידה), את יכולה להתחיל לחזור לפעילות גופנית בהדרגה ובאישור הרופא המטפל. לכל אישה מתאימה תוכנית אימון אחרת, בקצב שונה ובהתאם ליכולת שקדמה לניתוח. אנו ממליצים בשלב הראשון להתחיל לבצע אימוני פילאטיס בהתאם ליכולות, ורק בשלב מתקדם יותר לשלב גם את התרגילים של ויברטק. 

חברת ויברטק פתחה סדרה של תרגילים המותאמים במיוחד לנשים כחודשיים לאחר לידה. בעזרת מכשיר כושר ביתי של ויברטק תוכלי לבצע סדרה שלמה של תרגילים המתאימים במיוחד לנשים שעברו ניתוח קיסרי. האימון עם מכשיר הכושר הביתי של ויברטק יסייע לך לשפר את היציבות, חיזוק השרירים ורצפת האגן.

מה לגבי כפיפות בטן?

במהלך ההריון אפשר לעשות כפיפות בטן רק אם לא הייתה היפרדות בטנית. במידה וכן הייתה היפרדות בטנית מומלץ לעבוד על שרירי הבטן לא באמצעות כפיפות, על מנת לא לגרום להגברת ההיפרדות. לאחר הניתוח, כ-8 שבועות מהלידה יש לבדוק מה מצב הבטן ולבצע כפיפות תוך כדי הכנסת הבטן פנימה (עם דגש על רצפת האגן). אין קשר בין חיזוק שרירי הבטן לחיזוק הרחם .

התמדה וסבלנות

לאחר כל לידה, בין אם רגילה או קיסרית, חיי האם והמשפחה בכלל משתנים בכל מובן אפשרי. חשוב לנו שעל אף הרצון שלך "לחזור לעצמך" מיד לאחר הלידה, זכרי שהגוף שלך עבר מסע מדהים במשך 9 חודשים של שינוי ובריאה, ורק סביר שיקח לך ולגופך זמן להתאושש ולהחלים מההריון והלידה (על אחת כמה וכמה קיסרית). היי סבלנית כלפי עצמך והתמידי להתאמן בקצב שלך. 

צוות המומחים של ויברטק ישמחו לסייע לך בכל שלב ולהתאים עבורך את התוכנית המושלמת והמדוייקת עבורך. בהצלחה ומזל טוב.


להדגמה חינם בביתך
צור קשר להתנסות חינםדלג על צור קשר להתנסות חינם

עכשיו במחיר משתלם במיוחד:

24 תשלומים של 270 ₪ בכ"א (₪6,480)
והמכשיר אצלך בבית לתמיד !
חבילת vibratech basic
סקפטית? למה שלא תבדקי ורק אז תחליטי? תוך אימון אחד בלבד תרגישי בעצמך.
להדגמה חינם אצלך בבית מלאי את הפרטים:
checked
אם בתום מפגש ההתנסות תחליטי שלא לרכוש את השיטה, לא תחויבי כלל!
*פרטיות הגולשים חשובה לנו ואנו מתחייבים שלא להעביר את פרטייך
*התשלום ללא ריבית *העסקה מתבצעת בכרטיס אשראי בעל מסגרת *אחריות מקיפה
עבור לתוכן העמוד