חיטוב הגוף עם אימון ברטט
צוק קשר עמודים פנימיים

השאר פרטים כאן ונציגנו יחזרו אליך בהקדם שיחת ייעוץ ללא התחייבות!
*
*
*
אני מעוניין/ת להצטרף לרשימת הדיוור לקבלת מתכונים, טיפים ומידע על מבצעים
checked

מכון וינגייט- פרופסור איסורין - המדען לספורט השגי

הינו מומחה בינלאומי לשיטת הרטט, אימון ברטט. הוא נחשב לאחד המדענים  ... להרחבה
 

שאלות נפוצות

למה אי אפשר לעלות על מכשיר Vibratech לפני שמקבלים תכנית אימונים אישית והדרכה של פיזיותרפיסט מוסמך?

 

אימון בשיטת הרטט הוא מאד אינטנסיבי ומעורר תגובות פיזיולוגיות במהירות רבה, עד כדי כך שברוב תכניות האימון, הזמן הפעיל אינו עולה על 6-7 דקות ביום. מכאן ניתן להבין כי אימון שנעשה בדרך בלתי מבוקרת (תנוחות, משך האימון והאינטנסיביות שלו),לא רק שאינו מועיל, אלא הוא אף עלול לגרום לנזק.
שיטת Vibratech מתאימה לכל אחד תכנית ייחודית, המתאימה אך ורק לו והיא שונה בתכלית מתכנית של אדם אחר, לכן כל כך חשוב לפעול על פי ההנחיות.

לראש העמוד 
מה באמת צריך לדעת לפני קניית מכשיר?:

 

1)      גודל משטח אימונים: השוני המהותי ביותר בין אימון ברטט לבין כל מכשיר ספורט אחר הוא שבמכשיר הרטט ניתן לבצע יותר מ-170 תרגילים שונים, הדבר מאפשר "לעבוד ולהתאמן" על רוב שרירי הגוף. לצורך ביצוע רוב התרגילים דרושה האפשרות לעמוד עם פיסוק גדול, הדבר חיוני להפעלת שרירים ברגליים ובאגן. מכשירים עם מתח קטן (כ-70 ס"מ) מקטינים את היעילות בעד כ-80% כי רוב הגוף אומנם רוטט אך לא מתאמץ, או במילים אחרות, איננו "עובד".

2)      כוח התנגדות : כלל פיזיולוגי פשוט אומר "שריר שלא מתאמץ איננו עובד" לגרום לגוף לרטוט יכול לגרום לתחושה נעימה ואף לעיסוי נחמד, אך ללא עבודת שרירים אי אפשר לצפות לתוצאות גופניות כמו חיטוב, חיזוק, מניעת בריחת סידן ועוד. את כוח ההתנגדות קובע חוזק המנוע להתנגד למשקל הגוף ולגרום מאמץ לשרירים. התקן הבינלאומי קובע שלאימון גופני דרושה התנגדות של 5G או יותר. מכשירים פשוטים עם מנועים זולים אינם יוצרים את ההתנגדות הנדרשת לאימון גופני, אך הם טובים לעיסוי והרפיה.

3)      איכות מכשיר: קיים מספר רב של פרמטרים הקובע את איכות המכשיר. האמירה הישנה - "אתה מקבל בהתאם למה שאתה משלם" בדרך כלל נכונה כשהפערים גדולים. אחד הפרמטרים החשובים הוא החומר ממנו בנוי הבסיס של המכשיר, עליו יושבים המנוע והמרכיבים החשובים של המכשיר. יש מכשירים הבנויים מפלדה גמישה המונעים את העברת רטט המנוע לעמוד השדרה, ויש מכשירים עם בסיס של פח (2 מ"מ). המסקנות ברורות.

4)      תוכנית אימון אישית: למרות שיש אחדות דעים על כי חייבת להיות התאמה בין הנתונים של כל אדם לבין תוכנית האימון אותה אמור לבצע, התעשייה עד היום התעלמה לחלוטין מעובדה זו כיוון שקשה מדי לבצע התאמה בין אדם לתוכנית ספציפית עבורו כשמדובר במיליוני אנשים, פשוט לא הייתה כדאיות שיווקית. רוב המכשירים מסופקים עם תמונות של מספר תרגילים, ללא התחשבות כלל בצרכים הייחודיים של כל בן אדם. ללא תוכנית מתאימה, במקרה הטוב, אין לאימון תועלת, במקרה הרע הוא עלול לגרום לנזק. תוכנית נכונה אמורה להיות מותאמת אישית ולהשתנות מידי שבוע בהתאם להתקדמות של המתאמן.
 

 

לראש העמוד 
תוך כמה זמן ניתן לראות את תוצאות האימון בשיטת Vibratech ?

 

אין הבטחות קסם, זמן התגובה משתנה בהתאם לצורך, לאדם ולתועלת הרצויה. (יותר קל למשל, להגדיל את טווח התנועה מאשר לחזק את השריר).אולם בכל מקרה, ניתן להגיע לתוצאות טובות מהר יותר מאשר באימון כושר רגיל.
הרגשה טובה, תחוש כבר מהאימון הראשון.

לראש העמוד 
מהו משך אימון הרטט המומלץ?


לכל אדם צרכים ויכולות שונים, לכן גם התכניות שונות מאדם לאדם וזמן התכנית נקבע בהתאם. היות ואימון בשיטת הרטט הוא מאד אינטנסיבי, על פי רוב זמן האימון כולל זמני מנוחה, נע בין 15 ל-18 דקות.

לראש העמוד 
האם ישנן תופעות לוואי בזמן או כתוצאה מאימון בשיטת הרטט?

 
אם מקפידים על תכנית האימונים ועל ההנחיות, לא צפויות כל תופעות לוואי. חשוב לשתות הרבה לפני תחילת האימון, לא לאכול סמוך לזמן האימון ולהקפיד לעשות את התנוחות בדיוק כפי שהוסברו ע"י הפיזיותרפיסט.
עדיין, במידה ומסיבה כלשהי תחוש ברע, יש להפסיק מיד את האימון ולהתייעץ עם הרופא המטפל.

לראש העמוד 
למה שיטת Vibratech עדיפה על אימון במכשיר רטט רגיל?


התשובה בגוף השאלה vibratech היא שיטה ולא מכשיר בלבד. בשעה שרוב מכשירי הרטט הנמכרים בשוק מתעלמים לחלוטין מהצרכים הייחודיים של כל אדם וממליצים לו על תרגילים כללים ללא קשר לתועלות הרצויות לו, שיטת vibratech כוללת לא רק מכשיר רטט אלא גם תכנית אימונים אישית המותאמת לאדם הספציפי ומדריך איש שמלמד ומנחה כיצד לעשות כל תרגיל ותרגיל. התוכנית האישית מתחשבת בתועלת לשמה משתמש המתאמן במכשיר,  בגילו של המתאמן, משקלו וכושרו הגופני כך שלכל אחד יש תכנית יחודית.

לראש העמוד 
האם כדאי במקביל לעסוק בפעילות גופנית?

 
בודאי, אם אתה מסוגל ורוצה, הרי זה מבורך. פעילות גופנית תמיד רצויה. נכון ששיטת הרטט יכולה להוות תחליף, אך היא בהחלט יכולה להוות השלמה ממוקדת לשיפור ביצועים ולחיזוק שרירים ספציפיים.
לראיה, נבחרות אולימפיות של מדינות רבות משתמשות בשיטה, כחלק בלתי נפרד מתכנית האימונים.

לראש העמוד 
האם כל אחד יכול להתאמן בשיטת Vibratech ?

 
·         כמעט כל אחד יכול אלא אם כן הוא סובל מאחת התופעות הבאות:
·         הריון
·         קריש דם אקוטי (טרומבוסיס)
·        מחלת לב/או בכלי הדם
·        בעלי קוצב לב
·        הסובלים מפצע טרי לאחר ניתוח או הליך רפואי
·        בעלי מפרק מלאכותי (החלפת מפרק או הליך אורטופדי דומה)
·        הסובלים מבקע (הרניה) אקוטי
·        הסובלים מפריצת דיסק אקוטית, ספונדילוליזיס או החלקת חוליה (ליסטזיס)
·        סוכרת חריפה (סוג 1)
·        אפילפסיה
·        זיהום משמעותי לאחרונה
·        הסובלים ממיגרנה חריפה
·        גידול מכל סוג שהוא
·        כל הליך אורטופדי שנעשה לאחרונה וכלל החדרת ברגים/קיבועים/פלטות
·        מחלות או בעיות ברשתית העין
·        תסחיף ריאתי
·        פגיעות ראש ומחלות נוירולוגיות אחרות
בנוסף, השיטה אינה מומלצת לילדים מתחת לגיל 16 ללא השגחה מקצועית.

לראש העמוד 
האם הרופאים ממליצים על שיטת Vibratech ?

 

כמות המחקרים העצומה שנעשתה בתחום הרטט הכלל גופי, מעידה על כך שהשיטה היא הרבה יותר מאשר "טרנד" חולף. התוצאות החיוביות של אימון בשיטת הרטט אומצו זה מכבר, בחום ע"י הממסד הרפואי.
באתר תוכל לעיין ביותר מ-250 מחקרים רפואיים שבדקו את יעילות השיטה.

לראש העמוד 
האם השיטה יעילה להורדת משקל? האם באמצעות אימון רטט ניתן לשרוף קלוריות?


 שיטת Vibratech אינה תחליף לדיאטה אולם היא מאפשרת למי שאינו יכול לעשות פעילות ספורטיבית בגלל בעיות גב או ברכיים, להתאמן.
כמו כל פעילות, שיטת Vibratech תורמת להורדה במשקל. אמנם היא אינה שורפת קלוריות כמו פעילות אירובית רגילה, אולם היא תורמת לחילוף חומרים טוב יותר וכתוצאה מכך, הגוף שורף יותר קלוריות. ע"י העלאת מסת השריר לאורך זמן נוצר חילוף חומרים ושריפת קלוריות מואצת יותר אף במנוחה.  אימון הרטט מגביר את זרימת הדם, מנקז ומנקה את הגוף מרעלים, מייצר הפרשות מוגברות של הורמון הגדילה היוצר שינוי מטבולי וע"י כך, משפיע על תהליך איבוד השומן בגוף.

לראש העמוד 
איך שיטת Vibratech מסייעת במניעת אוסטיפורוזיס?


אימון בשיטת הרטט הוכח כיעיל ביותר למניעת בריחת סידן ועם תוצאות משמעותיות תוך זמן קצר. השיטה תורמת לבנייה מחודשת של העצם ומחזקת את השרירים. תרומתה העצומה למניעת אוסטיפורוזיס הוכחה במחקרים רבים, ניתן לקרוא עליהם באתר. לינק אוסטיפורוזיס

לראש העמוד 
איך שיטת Vibratech מונעת נפילות ושברים?


שיטת Vibratech מהווה טיפול מונע לבעיית הנפילות והשברים הנפוצה במיוחד בגיל השלישי. הרופאים מגדירים את התופעה כמגפה של ממש. הבשורה הטובה היא שניתן למנוע אותה.
שיטת Vibratech מטפלת בשני המרכיבים העיקריים של הבעיה: שיפור נוירולוגי של שיווי המשקל ובעת ובעונה אחת חיזוק משמעותי של השרירים בגפה התחתונה (ולא בגב התחתון). בכך היא מהווה טיפול מונע מצוין שכן היא משפרת את שיווי המשקל ותורמת ליציבה.
להרחבה מומלץ לקרוא באתר לינק

לראש העמוד 
האם השיטה מומלצת גם לספורטאים ולאנשים שעושים ספורט?


בהחלט. אימון בשיטת הרטט הוכח כיעיל לשיפור נקודתי בביצועי ספורטאים מקצועיים בתחומיים של כוח מתפרץ, גמישות וחיזוק השרירים.
אימון הרטט משפר את הכושר ברמה המיידית ולכן מומלץ לפני תחרויות. רוב הנבחרות האולימפיות וביניהן גם הנבחרת האולימפית של ישראל,  משתמשות בשיטה כחלק בלתי נפרד מתכנית האימונים שלהן.

 

לראש העמוד 
באיזה גיל כדאי להתחיל להתאמן בשיטת Vibratech ?

באיזה גיל כדאי להתחיל להתאמן בשיטת Vibratech ?
 
השיטה אינה מומלצת לילדים מתחת לגיל 16, ללא השגחה מקצועית. באופן כללי חשוב להקפיד על התכנית המומלצת בהתאם למצב הגופני, הגיל ומאפיינים נוספים שנלקחים בחשבון עם בניית התכנית האישית.

 

לראש העמוד 
איך בדיוק עובדת שיטת הרטט? איך היא מחזקת את השרירים? וכיצד היא מגדילה את טווח התנועה?

 
הרעיון מפתיע בפשטותו: הרטט גורם לשריר להתכווץ בצורה בלתי רצונית ובעצימות רבה ובכך הוא מעורר תגובה פיזיולוגית של חיזוק השריר (בדומה לאימון שרירי בעצימות גבוהה). כמו כן הרטט מגביר את זרימת הדם לשריר ויוצר שרשרת תגובות הורמונאליות אשר תורמים אף הם לתהליך חיזוק השריר.

לראש העמוד 
האם בעולם משתמשים בשיטת הרטט?


שיטת הרטט הכלל גופי אינה חדשה בעולם. השימוש בה החל עוד בשנות ה-70 של המאה הקודמת במעבדות החלל ברוסיה. לאחר נעשה בה שימוש בעיקר למטרות כושר וספורט. בשנים האחרונות הממסד הרפואי התחיל להתעניין בשיטה כדרך שיקומית יעילה לבעיות רבות. מוסדות הרפואה היוקרתיים בעולם החלו לחקור את יעילותה וניתן לצפות בחלק מן המאמרים באתר Vibratech. לינק מחקרים

לראש העמוד 
האם ישנם מצבים בהם אימון בשיטת הרטט עלול לגרום נזק יותר מאשר תועלת?


אם לא פועלים על פי ההנחיות וללא תכנית אימונים אישית ודאי שעלול להיגרם נזק. חשוב מאד להקפיד על ההוראות: תנוחת התרגיל, משך הזמן הפעיל, זמני מנוחה וכמובן לשתות הרבה לפני האימון.

בהנחה שאתה לא סובל מאחת התופעות שרשמנו בשאלה "האם כל אחד יכול להתאמן בשיטת Vibratech ?"  ואתה מקפיד על ההנחיות, אין מקום לדאגה.

לראש העמוד 
איך ייתכן ששיטת הרטט מתאימה למגוון כל כך רחב של צרכים ובעיות?

 
שיטת הרטט אינה מבוססת רק על מכשיר, המכשיר הוא רק כלי ולכן ניתן להתאימו לכל כך הרבה צרכים ותועלות. מה שהופך את השיטה ליעילה הן התכניות הספציפיות שנבנות לכל צורך ומטרה. בשיטת Vibratech לא תמצא תכנית אחת שמתאימה "להכל", רחוק מכך אנו מאמינים כי לכל אדם ישנם מאפיינים וצרכים ייחודיים אך ורק לו ולכן לצורך יישום השיטה, דרושה תכנית אימונים אישית.

לראש העמוד 
אם הרופא שלי עדיין לא שמע על שיטת הרטט, האם אני יכול להיות בטוח שהשיטה תעזור לי?


שיטת הרטט, אמנם נחקרה רבות והיא מוכרת בעולם הרחב, אך יחד עם זאת בתחומים הרפואיים היא נחשבת לחדשה יחסית ויתכן כי עדיין לא כל רופא נחשף אליה.
ניתן להפנות את הרופא לאתר או ישירות לויברטק ואנו נשמח להעביר לו חומר רפואי נרחב.

לראש העמוד 
איך בכלל התפתחה שיטת הרטט ומי גילה אותה?

 
שיטת אימון הרטט התגלתה במקרה כאשר מדענים רוסים ניסו למצוא פתרון לבעיית ניוון השרירים ובריחת הסידן של אסטרונאוטים השוהים בחלל בתנאי חוסר כבידה.
נזרוב, המדען הראשי של סוכנות החלל, גילה שכאשר השריר נמצא במצב של רטט, הוא מתכווץ באופן בלתי רצוני ונוצר אפקט ממש כמו בפעילות ספורטיבית. במרוצת השנים, לאחר הגלסנוסט ופתיחת שערי רוסיה, נחשף העולם כולו לנפלאות שיטת האימון ברטט. העולם המערבי, אימץ בחום את עקרון הרטט לצרכים ספורטיביים שונים ולסיוע בפתרון בעיות רפואיות מגוונות.
בשנים האחרונות גם בישראל שיטת הרטט החלה לצבור תאוצה הן בקרב ספורטאים מקצועיים והן בקרב אוכלוסיות המחפשות אלטרנטיבה לפעילות ספורטיבית רגילה.

לראש העמוד 
למי מתאימה שיטת Vibratech יותר? לנשים או לגברים?


שיטת Vibratech אינה מתייחסת לפרט כאל גבר או אישה, היא בודקת מצבים גופניים ספציפיים ותועלות, שאינן קשורים בהכרח למגדר או לגיל. התכנית נבנית על פי צרכי המשתמש ולא על פי מינו.

לראש העמוד 
כאשר אני מבצע את אותו תרגיל על משטח הרטט ועל הריצפה, מה למעשה ההבדל?


ניקח לדוגמה ביצוע SQUAT של המשטח הרוטט ועל הריצפה – בשני המקרים יפעלו שרירים בגוף אולם ההבדל המרכזי נעוץ בעוצמה, בכמות ובאופן בו יגויסו השרירים לעבודה. ב-SQUAT על משטח הרטט יגויסו יותר שרירים לעבודה ובעצימות גבוהה יותר. האופן בו יגויסו השרירים על משטח הרטט הוא בצורת כיווץ-הרפיה-כיווץ לסירוגין ובתדירות גבוהה מאוד, דבר המשפעל ומאמן את איכות גיוס השרירם ותזמונם. כל אלו יובילו לעבודה אינטנסיבית ואיכותית יותר בביצוע אותו התרגיל על המשטח הרוטט ביחס לתרגול הקונבנציונאלי.

לראש העמוד 
אני עוסק בפעילות אירובית, מתי עדיף לבצע את אימון הויברציה לפני או אחרי הפעילות האירובית?


אין תשובה חד משמעית לשאלה זו. הנתון שצריך לקחת בחשבון הוא שאימון הויברציה עשוי להיות מאתגר ולכן יתכן ותרגיש מעט "כבד" באימון האירובי שתעשה לאחר אימון הויברציה, בעיקר אם תבצע אימון אירובי בעצימות גבוהה. על אותו משקל, ביצוע אימון ויברציה לאחר אימון אירובי עצים יכול להיות מאתגר במיוחד. עליך להתאים את תזמון האימון האירובי ועצימותו לכושר הגופני שלך ותוכניותיך להמשך היום.

לראש העמוד 
אני מתאמן כבר שנים ונמצא בכושר מצויין, האם אני יכול להתקדם מהר יותר בשלבים של התוכנית האישית שלי על מכשיר הויברציה?


שיטת ויברטק לוקחת בחשבון את הכושר הגופני שלך כפרמטר מרכזי לעצימות התוכנית האישית שלך, כמו גם לקצב ההתקדמות של עצימותה של התוכנית. על כן מאוד לא מומלץ לדלג על שלבי האימון כי הדבר עלול להוביל לפציעות ספורט ולתחושה לא נעימה.

לראש העמוד 
אימי היא אישה מבוגרת יחסית (בת 74), האם היא תוכל להפיק תועלת מתוכנית ויברטק?


במידה והיא לא עונה על אחת מהתוויות הנגד המתוארות באתר, היא עשויה להפיק תועלת רבה מהשימוש במכשיר. מחקרים רבים בתחום הויברציה נערכו דווקא בקרב האוכלסייה הבוגרת ותוצאותיהם מבטיחות ביותר. הדבר נכון בעיקר לגבי חיזוק מערכת השרירים-עצמות, מניעת נפילות ושיפור צפיפות העצם. תוכנית ויברטק משכללת בתוכה את גילו של המתאמן, המשקל שלו וכושרו הגופני ומתאימה עצמה לצרכים ויכולות המתאמן הספציפי, כולל אדם מבוגר יותר.

 

לראש העמוד 
מה קורה כאשר אני מפסיק להתאמן על מכשיר הויברציה?

 
ישנו באימון גופני עיקרון שניקרא רוורסביליות והוא חל גם על שיטת הרטט. במידה ואתה מפסיק את האימון בשיטת הרטט תוך מספר שבועות עד חודשים בודדים יחזור מצב גופך למצבו טרום האימון הספציפי.

לראש העמוד 
Busi
premenopause
Old
Sport
Weight
דרונט בניית אתרים